chrám sv. Bartoloměje dnes: 9–12 13–17h
interiéry historických objektů dnes: 9–12 13–17h
zahrady na parkáně dnes: 8–20h
CZ

Václav Morávek

/ 8. srpna 1904 Kolín — 21. března 1942 Praha /
Václav Morávek

Voják, člen odboje za druhé světové války, poslední ze Tří králů … a frajer

Je březen 1942 a v Praze u Prašného mostu Morávek vidí, jak gestapo zatýká jeho kamaráda a spojku z odboje Václava Řeháka. Rozhodne se ho osvobodit, přesně podle svého hesla „věřím v Boha a své pistole“. Dojde k přestřelce. Jednotky gestapa jsou ale v přesile, Morávek je smrtelně raněn a vzápětí zabit. Jako poslední z tzv. Tří králů – legendární skupiny našeho odboje.

Václav Morávek se ještě za první republiky stal profesionálním vojákem. Po německé okupaci a rozpuštění československé armády založil spolu s Josefem Mašínem a Josefem Balabánem elitní odbojovou skupinu. Gestapo jim přezdívá Tři králové a na jejich dopadení vypíše obrovskou odměnu. Tři králové si z toho dělají jen legraci.

Provádějí sabotážní akce, na velitelství gestapa doručují posměšné pohlednice nebo ilegální časopis. Krutému gestapákovi zvanému „Řezník“ napsal Morávek v dopise: „Ty bídáku, vsadil jsem se s Mašínem a Balabánem, že si od tvého doutníku zapálím cigaretu. A tu sázku jsem vyhrál.“ V přestrojení si nechal připálit od nacisty, který měl za úkol ho najít! Takový to byl frajer.