Vážení návštěvníci, rádi bychom vás upozornili na výjimky v prohlídkách chrámu sv. Bartoloměje: 

Děkujeme za pochopení. 

Vážení návštěvníci, rádi bychom vás upozornili na probíhající rekonstrukci v části chrámu sv. Bartoloměje. Prohlídky chrámu probíhají beze změny, nejsou ale k vidění všechny umělecké předměty. 

interiéry historických objektů dnes: 9–19h
zahrady na parkáně dnes: 9–19h
CZ

František Kmoch

/ 1. srpen 1848 Zásmuky u Kolína — 30. duben 1912 Kolín /
František Kmoch

Známý pochod kapelníka Františka Kmocha byl původně smutná lidová písnička

Krásná písnička to byla. Zpívalo se v ní: „Kolíne, Kolíne, na pěknej rovině / nejeden mládenec u tebe zahyne“. Děvče v ní oplakávalo svého milého, který byl zabit v bitvě u Kolína roku 1757... Jenže pak přišel Kmoch a smutnou lidovou píseň přepsal na hřmotnou dechovku po vzoru rakouských pochodů. Ani tehdy se to nelíbilo všem.

Nutno podotknout, že František Kmoch (1848–1912) takto zachránil před zapomenutím stovku českých národních písní. Hudbu skládal od svých deseti let, později se stal dirigentem kolínské městské kapely (jinak Sokolského dechového orchestru) a vystupoval s ní u nás i v cizině. Nabídky vést městský orchestr dostával od mnoha měst. Zůstal však věrný Kolínu, u něhož se narodil.

Co je hudba? Uspořádaný hluk, dalo by se říct. Skladatel by to nazval hudební kompozicí. Každá kompozice má několik takzvaných sekcí, jinak řečeno vrstev. Že je uměl Kmoch pěkně porovnat, to poznáte díky našemu zvukostroji.