chrám sv. Bartoloměje dnes: zavřeno
interiéry historických objektů dnes: zavřeno
zahrady na parkáně dnes: 8–20h
CZ

Josef Popper-Lynkeus

/ 21. února 1838 Kolín — 22. prosince 1921 Vídeň /
Josef Popper-Lynkeus

Vynálezce a filozof, který inspiroval Alberta Einsteina

Viděli jste někdy sloupy elektrického vedení? Nebo přehradu s vodní elektrárnou? Dnes je to něco docela běžného. Ale když pan Popper-Lynkeus v druhé polovině 19. století přemýšlel, jak by tyto věci mohly fungovat, předběhl svou dobu. Dokonce o tolik, že jeho objevu přenosu elektrické energie ani dalších vynálezů a myšlenek si dlouho nikdo nevšímal.

Josef Popper-Lynkeus (1838–1921) pocházel z kolínské židovské rodiny. Vystudoval pražské a vídeňské technické učení. Spolupracoval se známým fyzikem Ernstem Machem a svými úvahami o vztahu hmoty a energie inspiroval Alberta Einsteina. Přesto nebyl Popper-Lynkeus jen fyzikem a vynálezcem, ale také filozofem a společenským reformátorem.

Jako filozof odmítal moc státu a náboženství považoval za zbytečné. Byl označován za anarchistu a rouhače… přitom vymyslel sociální reformu, která se brzy po jeho smrti stala uznávanou. Říkal v ní, že každý občan má nárok na byt, oblečení, jídlo a lékaře. Kolínský „Leonardo da Vinci” byl talentovaný, vzdělaný a vždy svůj. I proto na něj platí, co řekl Einstein: „Fantazie je důležitější než znalosti.”