chrám sv. Bartoloměje dnes: zavřeno
interiéry historických objektů dnes: zavřeno
zahrady na parkáně dnes: 8–20h
CZ

Jakub Krčín

/ 1535 Kolín nebo Polepy — 1604 Sedlčany /
Jakub Krčín

Ďábelský rybníkář a krajinný inženýr, který předběhl svou dobu

„I tu nejhorší půdu svede rybník proměniti ve zlato.“ Tato zásada pomohla Jakubu Krčínovi vybudovat během života rozsáhlé rybníkářské dílo. Velikost jeho „inženýrských staveb” (jak bychom dnes řekli) byla běžným smrtelníkům nepochopitelná do té míry, že ho obviňovali ze spolků s ďáblem. Být výjimečný, to lidi dráždí…

Jakub Krčín se narodil v Kolíně – nebo v Polepech u Kolína – nevíme. Chodil do staré farní školy, která bývala v této budově. Možná měl lavici právě tam, kde teď stojíte! Po studiích na Karlově univerzitě vstoupil do služeb Viléma z Rožmberka, mocného šlechtice. Během dvaceti let pro něj vybudoval více než 40 vodních nádrží, nejznámější jsou rybníky Svět (1571) a Rožmberk. Kvůli prvnímu z nich nechal dokonce zbořit část Třeboně!

Za dobré a věrné služby ho Vilém z Rožmberka jmenoval regentem (správcem celého svého panství). Krčín pak sepsal svůj životopis ve verších a ještě před smrtí si nechal v kostele v Obděnicích připravit náhrobek s nápisem. Rok úmrtí na něm však chybí a hrobka je prázdná. A tak stejně jako nevíme, kde se Jakub Krčín narodil, neví se, kde je pohřbený.