chrám sv. Bartoloměje dnes: zavřeno
interiéry historických objektů dnes: zavřeno
zahrady na parkáně dnes: 8–20h
CZ

Gustav Frištenský

/ 11. května 1879 Kamhajek, součást obce Křečhoř — 4. dubna 1957 Litovel /
Gustav Frištenský

Legendární zápasník měl silné tělo i charakter

„Dobře jste to od Gusty odkoukal – ty chvaty, postoj… Jako jeho dvojník si vedete opravdu dobře!“ Návštěvník zápasu neměl tušení, že Gustav Frištenský má ještě ve svých 60 letech formu na souboje s mladšími soupeři. Ale bylo to tak. Sportovní kariéra našeho nejlepšího zápasníka byla dlouhá. A neporazitelný šampion z Křečhoře u Kolína vystupoval během svého života po celém světě.

Odmalička (narodil se 1879) pomáhal rodičům v zemědělství, vyučil se řezníkem. Na svou dobu to byl obr: 186 cm, 94 kilogramů. Ve dvaceti vstoupil do atletického klubu Hellas v Brně a už o tři roky později je mistrem zemí Koruny české v řecko-římském zápasu. Hned rok nato je amatérským mistrem Evropy. A když se o mnoho let později stane mistrem Evropy i mezi profesionály, je mu už 50.

Za druhé světové války Frištenský finančně podporoval protinacistický odboj. Jen díky úplatku sám unikl transportu do koncentračního tábora. Když válka skončila, ze svého jmění rozdal 150 tisíc korun vdovám po zemřelých četnících. Jeho vypracované tělo bývalo považováno za mužný ideál. Šlechetným činem však dokázal, že síla těla se u něj pojila i se silou charakteru.