chrám sv. Bartoloměje dnes: zavřeno
interiéry historických objektů dnes: zavřeno
zahrady na parkáně dnes: 9–17h
CZ

NOC KOSTELŮ V CHRÁMU SV. BARTOLOMĚJE / SOCHAŘSKÁ INTERVENCE MARTINA KOCOURKA

16. května 2023

V rámci Noci kostelů budou v chrámu vystaveny umělecké artefakty sochaře Martina Kocourka, které jsou inspirovány sakrálním uměním a křesťanskou spiritualitou.

Program Noci kostelů 2. června 2023 v chrámu sv. Bartoloměje

17:00 - 20:00  Otevřeno, možnost návštěvy

17:00 - 20:00  Volná prohlídka chrámu

Návštěvníci si mohou prohlédnout gotický chrám, který je otevřen po několikaměsíční rekonstrukci interiéru a mobiliáře.

18:00 - 18:30  Prohlídka chrámu s odborníkem - výklad o rekonstrukci

17:00 - 20:00  Martin Kocourek - sochařská intervence

V chrámu budou vystaveny umělecké artefakty sochaře Martina Kocourka, které jsou inspirovány sakrálním uměním a křesťanskou spiritualitou.

Martin Kocourek (*1976, Jablonec nad Nisou)

V současné době žije a pracuje v Kolíně. Je absolventem sochařského ateliéru Kurta Gebauera na VŠUP v Praze. Dva roky strávil na studijním pobytu v New Yorku. Vedle několika rezidenčních pobytů v Čechách, na Slovensku a v Německu absolvoval v roce 2018 prestižní rezidenční pobyt Reviving Humanity Memorial v Egyptě, pod záštitou prezidenta Sísího.

Rozpoznávacím prvkem Kocourkovy tvorby je kontrast mezi materiálem, často odpadovým, a něžnou poetikou, jemnou ironií a hlubokým myšlenkovým obsahem. Sochař nezatíženě recykluje průmyslové odpady a vytváří tak objekty a instalace s výrazně symbolickým přesahem. Východiskem jeho tvůrčích postupů je především téma spirituality, často implementované právě do zrezivělých kovových objektů, což vytváří kontrastní napětí ve vnímání jeho prací. Recyklace, postprodukce či estetická nadstavba jsou další klíčové pojmy, jimiž lze Kocourkovu tvorbu charakterizovat. Bývá označován za „metalurgického básníka hmoty“.